Hoří, co mám dělat?

Co dělat v případě požáru ?

Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.
Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Využijte hasící přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň nezatarasil únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem.
Pamatujte, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami.
Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112.
Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů.
Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte pokyny operátora tísňové linky.
Pokud se v hořícím objektu nachází více osob, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám).
Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník).
Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti.
Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům.

Převzato od HZS ČR

SH ČMS SDH Černčice, Jiráskova 223, Černčice 439 01